A közmondásos széthúzáson kívül másik szembetűnő jellegzetessége a magyar politikai életnek évszázadok óta a mindent egy lapra politika. És ehhez képest a közmondásos veszélyei szinte már el is törpülnek, sőt valamilyen nyakatekert módon még kompenzálnak is valamelyest az utóbbin.
Nem először fordul elő, hogy hazai napipolitikai okokból a határon túli magyarságot lengetik a nacionalisták mint a zászlót.
Aztán mikor rosszra fordulnak a dolgok, magukra hagyják, odadobják őket idegen hatalmak kényének-kedvének.
Ahogy lehetetlen, hogy Horthyék ne látták volna, életveszélyes dolog például a Délvidéki magyarságot zajos ünneplésre biztatni, és ezzel szerb szomszédaikat irritálni, mert esetleg fordulhat a kocka, és a háborús évek után ki tudja, mi történhet velük.
Most az Európai Unió tűnik a biztos nyerő lapnak. A környező országokkal együtt valóságos mézesheteket él Közép-Európa.
A szomszédságban élő magyarság kettős állampolgárságának forszírozása hálás téma, sok-sok százaléknyi népszerűségi pluszt hoz a jobboldalnak, és sandán kacsingatnak a várhatóan jobboldalra leadott szavazataikra is.
De mi lesz, ha ezt az idillt mondjuk csak húsz év múlva elsöpri egy gazdasági válság, és Közép-Európa ismét magára, egymásra marad?
Mi lesz, ha a válasz mindenütt a Vátrás/Matyicás/... szélsőjobb hatalomrajutásával jár, akik a magyar kártya ki tudja hányadszori kijátszásával akarnak majd plusz népszerűségre szert tenni?
És mi lesz, ha kijelentik, hogy a kettős állampolgárok hazaárulók, megfosztjuk őket román/szlovák/... állampolgárságuktól, és 24 órán belül hagyják el Románia/Szlovákia/... területét.
Hadüzenet?
Kell-e félnie a baloldalnak a szomszédságban élő magyarok szavazataitól?
Nem.
Ugyanis nem véletlen, hogy Horthyéknak ilyesmi eszébe se jutott.
A környező országok rendszerváltás előtti, nyilvánvalóan a baloldalhoz kötődő és nyilvánvalóan elhibázott nemzetiségi politikája miatti ellenállás a magyarságot is jobbra tolta.
Ez időlegesen elfeledtetheti, hogy a magyarság még konszolidált körülmények között se nagyon számíthat még a mérsékelt nacionalistákkal való együttműködésre se hosszútávon. Potenciális szövetséges a mindenkori a baloldal. Ennek megfelelően a magyarság is - ha nem csak szimbolikus politikai képviseletet akar - akkor rákényszerül a balrafordulásra, aminek a jelei a rendszerváltás óta meg is figyelhetők.
Mindez a két világháború között is bekövetkezett, ezért nem jutott volna Horthynak eszébe ilyen lépés.
2011. 01. 03.
Ne nézd a hozzászólások dátumát! Szólj hozzá bátran bármikor!