A liberalizmus elsősorban a feltörekvő polgárság ideológiája volt. A felvilágosodás korában bontakozott ki főúri és nagypolgári szalonok társalgásai és vitairatok egymásnak feszülése eredményeként a Nagy Francia Forradalmat megelőző körülbelül fél évszázadban.
És miután a fél évszázad eltelt, és az utolsó mozaikkocka is a helyére került, az utolsó részleteket is összecsiszolták, jött a Labdaház, és a forradalom.
Ekkor még egy tömbben álltak egymás mellett cordelier-k, jakobinusok, köztük a Gironde és feuillant-ok.
Mint közismert, Franciaországban guillotine-nal szalámiztak.
Miután 1792-ben és 1793-ban a Gironde-ot két alkalommal is testületileg és még többször egyénileg végignyakazták, a nagypolgárság levonta azt a nehezen emészthető, ám helyes következtetést, hogy úgy lehet mindig hatalmon lenni, hogy sosincs többé hatalmon.
A nagypolgárság kivonult a hivatalos politikából, és megkezdte ennek a tanulságnak megtestesítését.
Ez a nagypolgárság még persze elsősorban a feudális uralkodó osztályokkal állt szemben, és főleg a kereskedelmi és banktőkét jelentette, kevésbé az ipari tőkét. Még előttünk az ipari forradalom.
Mára pedig globalizált nagytőkévé változott, és néha, néhol nem éppen a liberális orcáját mutatja a világ felé.
Azokban az államokban, ahol polgári demokrácia vagy alkotmányos monarchia létezik, a nagypolgárság, vagy ha úgy tetszik, a Gironde van hatalmon: csak olyan pártok kerülhetnek a hatalom közelébe, akik sikeresen fürkészték ki a nagypolgárság érdekeit, és hajlandóak is érvényesíteni.
Mik tehát a többnyire legfeljebb néhány százalékot képviselő liberális pártok világszerte?
Emberbarát széplelkek politikai pártjai valóságos társadalmi és osztálytámogatottság nélkül, akiket a választók többnyire megkímélnek attól, hogy eszméiket a politikai hatalomban kelljen megvalósítaniuk.
Egyedüli megmaradt politikai funkciójuk jelenlétükkel nehezebbé tenni ennek a valóságnak a felismerését. Vagyis hogy a világon a Gironde uralkodik - de nélkülük.
2011. 07. 31.
Ne nézd a hozzászólások dátumát! Szólj hozzá bátran bármikor!