Nemrég a youtube-on megnéztem az Isten, vagy tudomány? (Science Vs God?) című három részes, 2012-es ismeretterjesztő filmsorozatot.
Karácsonykor ismétlik meg a Spektrum tévében a három egymást követő napon.
Én nem vagyok hívő: tudni szeretek és nem hinni. Persze azt is nagyon jól tudom, hogy sok minden van földön-égen, amit tudni nem lehet.
Még? Vagy talán sohasem.
A sorozat látszólag tárgyilagos. Ám mégsem teljesen.
Ugyanis két nagyon fontos dolog mindenképpen hiányzik belőle.
Valláskritikai oldalon az, hogy a földön lévő vallások mindegyike - a legnagyobb vallások is - tisztán és szorosan csak az Isten vagy az istenek leírása tekintetében is élesen ellentmondanak egymásnak. A vallások tehát nem csak az ateizmussal vitatkoznak, hanem elsősorban egymással. Holott lehetséges, hogy Isten vagy az istenek léteznek, csak éppen a leghalványabban sem emlékeztetnek egyetlen vallás istenképére sem.
Ateizmus kritikai oldalon hiányoltam azt a felvetést, hogy ha évmilliárdok alatt bármi bekövetkezhet, akkor lehetséges-e, hogy egyszer egy ősi kőzetben találunk egy zsebórát, ami a természet szeszélye folytán három milliárd év alatt véletlenül alakult ki és nem valaki készítette? Márpedig hol van egy zsebóra bonyolultsága akár egy baktériuméhez képest is?
De legfőként azt az úgy tűnik, végképp ki nem mondható kérdést hiányoltam mindebből, hogy szerintem sokan lehetnek olyanok mint én: akik nem hiszik, hogy van Isten vagy istenek, és azt sem hiszik, hogy nincsenek. Hanem tudni szeretnének.
Legfeljebb belátják, hogy tudni nem mindig lehet.
2016. 12. 14.
Ne nézd a hozzászólások dátumát! Szólj hozzá bátran bármikor!