Sajnálkozva nézem évek óta a hatalmas erdőtüzeket Amerikában, de már itt Európában is. És nem is nagyon értem, hogyan lehetséges, hogy a tűz ennyire elharapózzon.
Nyilván a szárazságon és szélen kívül fontos ok lehet, hogy a tüzek lakott területeken kívül lobbannak fel, és csak akkor veszik észre, amikor már elhatalmasodott, és már a lakókörnyezet közelében jár.
Azt nem értem, hogy ilyen gazdag országok miért nem veszi igénybe a műholdas technikát? Szerintem még a szinkron műhold pályatávolságából is elegendő lenne egy méternél kisebb tükörátmérőjű infratávcső. És az infratávcső érzékenységét egy nagyobb, pár köbméteres farakás égésének megfelelőre beállítani.
A rendszer viszonylag rövid idő alatt felmérné az összes legális infravörös fényforrást, erőműveket, kohókat, egyéb hőkibocsájtó gyárakat, félig szunnyadozó vulkánokat, gejzíreket, és aztán riasztana az ezeken kívül, főleg erdőkben felbukkanó újakra. Ezeket pedig percek alatt elérné a készenlétben tartott tűzoltó repülőgépek valamelyike. Nyilván nem kellenének a monstrumok sokezer literes tartállyal, hanem kisebb, gyorsabb gépek egy-két tonnányi oltófolyadékkal permetezve.
Bár az is igaz, hogy ilyenkor az előző tűz óta felhalmozódott, el nem korhadt aljnövényzet ég. És ha nem jön hamar újabb, akkor ennek a halmozódása egyre intenzívebb tűzzel fenyeget.
De talán ki lehetne találni valami iparágat az elszáradt aljnövényzet, faágak, kidőlt fák hasznosítására, és a megtisztított területekkel tűzzáró sávokat létrehozva az erdőkben.
Abból a sok milliárd dolláros kárból, amik erdőtüzekből keletkeznek, rég futotta volna rá. Főleg mivel egy ilyen műhold mellékesen még bármi mást is csinálhatna. Akár tévéműsorokat is sugározhatnának.
2016. 09. 08.
Ne nézd a hozzászólások dátumát! Szólj hozzá bátran bármikor!