Mint a középkori kivizsgálók a sátán bélyegét a gyanúsítottakon, úgy vizslatják egyesek, kinek jár el a szája és ejti ki óvatlanul 1956 kapcsán azt a szót: ellenforradalom.
Van abban valami mókás, amikor az ősz exminiszterelnök, királyságpárti Horthy és Klebelsberg rajongó forradalomról beszél.
Nem kevésbé a Hercegprímás úr, akinek azért tudnia kellett volna, hogy pár éve még nemcsak őt, de a Főméltóságú urat is hideglelés kerülgette, ha elhangzott a forradalom szó.
A magam részéről sajnálom, hogy a Kormányzó úr nem érhette meg, mert az ő szájából különösen szép ízesen hangzott volna: az 56-os magyar forradalom! Vagy a MI 56-os magyar forradalMUNK!
Tudjuk, Szálasi és nyilasai is magukat forradalmároknak mondták. De ők kitudja miért, kimaradtak az eseményekből. És még emlékiratokra se nagyon futotta tőlük, pedig az ingyen van.
De azt hiszem, ők nem kompetensek, mert ők mindent forradalomnak neveznek, ahol lőnek. Még tán a vadászatot is.
1923 november 8-án Hitler a Bürgerbraukeller nagytermébe lépve állítólag a mennyezetbe lőt, és szép osztrák dialektusában udvariasan így kiáltott: "Urak! Kitört a Nemzet Forradalom!"
Akkor hát kizárólag arról van szó, hogy napipolitikai hovaállás alapján tekintjük 1956-ot forradalomnak vagy ellenforrradalomnak?
Nem. Valós tartalom is van mögötte.
Akik nem tekintik kivánatosnak sem a félfeudális sem a szocialista rendszerhez való visszatérést és a kapitalista rendszer visszatérését, kiépítését tekintik a társadalmi fejlődés helyes irányának, azok elvszerűen használhatják a forradalom szót 1956-tal kapcsolatban.
Orbán miniszterelnök úr például mindenképpen ilyen. Legalábbis ma már.
A októberi sajnálatos események csak finomkodó szinoníma volt: jelentése: ha nem kívánatos, ellenkezik a társadalmi haladással kapcsolatos nézeteink irányával, akkor ellenforradalom.
Mit mondott valójában tehát az MSZP akkor, amikor 1956-ot átértékelte, és forradalomnak kezdte nevezni?
Vagy csupán egyszerű napi politikai, retorikai fogás? A tömegek nyomásának engedett?
Nem.
Ezzel explicite mondta ki azt, amit implicit módon nem szeretett volna legalábbis túl nagy nyilvánosság előtt: az MSZP már nem marxista szocialista párt, nem tekinti a szocializmust a társadalmi haladás óhajtott irányának.
És ezért aztán maradtunk egy-ketten, akik joggal nevezzük 1956-ot ellenforradalomnak. Akkor is joggal, ha 56-ban még nem is éltünk, egy rokonunkat se ért atrocitás és legszivesebben magunk is cipőorral illettük volna Rákosi középső részét vagy elölről, vagy hátulról (ha éltünk volna akkor és főleg ha mertük volna).
Most végigtekintve így egész jól sikerült ez a kis körkép. És egészen elégedett is lennék magammal.
Már csak egy dolgot nem értek.
Akkor miért nem nevezi Kádárt senki ellenforradalmárnak?
Mert azt már nem bírná ki ez az 56 köré remegő kezű történészekkel és lelkes amatőrökkel felépített cinkelt kártyavár?
2010. 11. 06.
Ne nézd a hozzászólások dátumát! Szólj hozzá bátran bármikor!