Akit az ötvenes évek története érdekel, lépten-nyomon belebotlik egy csinos kis betűszóba:
ÁVÓ
Gáspár Sándor a Csocsó
című 2001-es filmben
A közvélekedés rosszarcú, vad tekintetű verőlegényeket képzel el kék parolis oroszos egyenruhában és kék szegélyű, vörös csillagos tányérsapkával.
És csak mikor a régi jó magyar szokás, ne mondjam, nemzeti sport, a családfakutakodás felszínre hozza valamelyik levadászandó politikus származását, akkor szembesülünk vele néha, hogy ez nem teljesen pontos elképzelés.
A rendszerváltás előtt jószerivel csak Péter Gábor és Farkas Vladimír neve volt ismert. Esetleg még Piros László egykori SZOT funkcionáriusból lett ávós tábornok, belügyminiszter neve, aki 1953-1956-ig volt az ÁVH vezetője.
Péter Gábor, Farkas Vladimír és Piros László
Illetve sutyorogtak még ilyesmit Komlós Jánosról, Ipper Pálról, Berkesi Andrásról, Kardos Györgyről is.
Ipper Pál, Komlós János, Berkesi András, Kardos György
Másra nem is igen emlékszem.
Sárgult Ki kicsodákban onnan ismerhetők fel, hogy például „1945-től 1956-ig különféle állami tisztségeket töltött be”. (Röviden: ávós volt.)
Olyasféle virágnyelv ez, mint a tragikus hirtelenséggel elhunyt, vagy például képzőművészeknél, pl. festőknél az „idősebb korában eltávolodott a figurális ábrázolástól” (vagyis agyalágyult lett, és össze-vissza maszatolt mindenféle hülyeséget.)
Magam különféle visszaemlékezések lábjegyzeteiben találkoztam további nevekkel. A túlnyomó többségüké azonban nekem semmit sem mondott.
Az (ávós) Arcok Fala a Terror Háza Múzeumban
A szociáldemokrata Vajda Endrénél, Major Ákosnál, a Magyar Közösség per anyagainál, Szálasi börtönnaplójában, Szakasics Klára, Demény Pál, Farkas Vladimír emlékirataiban találkoztam a neveikkel.
Nem tudom, mikor figyeltem fel a jogász doktorok nagy számára, és arra, hogy ez bizonyos értelemben ma is tabu téma.
A mára ügyes kezek által összeállított teljesnek látszó különféle névsorokból tendenciózusan igyekeznek kihagyni a doktori címét azoknak, akikről ezt más források még nem ültették át vélhetően a köztudatba.
Az orvos, közgazdász, műszaki doktorokról nem is beszélek. Közöttük is vannak érdekes nevek. Különösen azok között, akiket valamiért véletlenül kifelejtettek a listázók.
Azonban nem is annyira abban a formában érdekes a kérdés, hogy miért dolgozott több jogi doktor az ÁVO/ÁVH központjában, mint akár mondjuk a mai ORFK-n vagy BRFK-n, pedig ma már libáért is lehet doktori címet kapni.
Mindinkább hogy Rákosi, aki központi kérdésként kezelte az ÁVO/ÁVH személyzeti politikáját, és rendszeresen közvetlenül bele is avatkozott, miért küldött ennyit oda közülük.
1949 április 26. A tribünön Donáth Ferenc, Farkas Mihály, Kádár János, Péter Gábor
Először arra gondoltam, hogy talán azért, hogy ezzel azt a benyomást keltse, hogy az ÁVO-n/ÁVH-n minden a legnagyobb rendben van, minden tökéletesen törvényesen folyik, hiszen ennek biztosítéka a rengeteg jogász.
Azonban ennek ellene mond, hogy annak idején ezeknek az embereknek a nevét se ismerte nemhogy a közvélemény, hanem az egyszerű párttagok, még párttitkárok sem.
Vagy szándékosan kompromittálni akarta őket?
Esetleg nem bízott abban, hogy az egyszerű, tanulatlan ávósok végrehajtják minden törvénytelen szándékát, óhaját, tervét? Ehhez dörzsölt jogászokra volt szüksége?
Talán a hidegháborús tébolyban az ÁVH-t valami állambiztonsági óvodának szánta nekik, mielőtt más, fontos civil állami vezető posztokra kerülnek?
Vagy egyszerűen könnyebb volt a törvénytelen eljárásokat keresztülverni az igazságszolgáltatáson, ha az ÁVH-t a perekben - ügyészségen, bírósági eljárásban - jogi doktorok képviselték, akiknek jogi szaktudása néha nyilvánvalóan jóval magasabb volt, mint az ügyészeké, bíráké?
Ám nem csak a Vizsgálati Főosztályra kerültek, hanem az ÁVH legkülönfélébb posztjaira.
Mi a csudát akarhatott velük vajon Rákosi?
Emlékirata négy tonna, mégsem ír erről egy sort sem.
De más se.
1953 mintájú ÁVH-s tiszti tányérsapka www.militaria-antik.hu
Dr. Barna Péter
Dr. Bauer Miklós
Dr. Décsi Gyula
Dr. Mátrai Tamás
Dr. Molnár László
Dr. Móró István
Dr. Pál Ákos
Dr. Rákosi László
Dr. Szénási Géza
Dr. Szölösi György
Dr. Tímár István
Dr. Váradi György
(Azokat soroltam fel, akik több könyvben, dokumentumfilmben is szerepeltek már név szerint, és a nevük viszonylag gyakori. Rajtuk kívül még legalább két-három tucat nevet lehetne felsorolni.)
2012. 10. 12.
Ne nézd a hozzászólások dátumát! Szólj hozzá bátran bármikor!